Ana içeriğe atla
MUSTAFA BÜYÜKOFLAZ

Muhtar, Kaymak Mustafa diye akıllarda kalan, adı anıldığında hizmet, samimiyet, memleket sevdası  olmasıyla hatırlanan Mustafa Büyükoflaz’ın aramızdan ayrılışının yedinci yılındayız. Kendisini Rahmetle anıyoruz.

            Mustafa Büyükoflaz 1960 yılında Konya-Kadınhanı ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kadınhanı’nda, lise öğrenimini Açık Öğretim Lisesinde tamamladı. Rızkını Kadınhanı’nda bir seyahat işletmesinin acenteliğini yürüterek elde etmekteydi. Ancak onun asıl görevi birçok sivil toplum kuruluşunda hayra iyliğe güzelliğe hizmet etmekti. Yatları katları yoktu malı mülkü sadece bir çeketi bir gömleği idi. Kimsesizlerin her zaman yanında idi. Birileri haksız yere tayin mi olmuş onların haklarını aramak üzere yola düşerdi. Kimsesiz bakanı yok bir ihtiyarımı gördü, onun ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olurdu. Hatta bazı hemşerilerini Huzurevine yerleştirmek için bürokrasiyi ayağa kaldırırdı. Okul ihtiyacı mı var Kadınhanı’na, Üniversitemi kurulması gerekiyor? Ver elini İstanbul’a yollara düşerdi. Kapı kapı Kadınhanılı zenginleri dolaşır, onları hayra teşvik ederdi. Bü günkü  S.Ü. Kadınhanı Faik İçil MYOkulu’nun kurulması, yurtlarının yapılması, adeta bir üniversite yerleşkesi haline gelmesinde onun emekleri yadsınamaz.Tabi Prof. Dr. Mustafa Küçüködük hocamızı da burada anmak gerekir.
 Önceliğini eğitim ve sağlık alanında olmak üzere, Ata İçil Lisesi,  Kız Meslek Lisesi ve Sağlık Meslek Lisesinin Öğrencileri Koruma Derneği Başkanlığı, sağlık alanında da Kadınhanı Devlet Hastanesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı ayrıca Kadınhanı Emniyet Amirliği Dernek Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
            Kendisini Kadınhanı ilçesine adayan Büyükoflaz 3 dönem Kadınhanı Turgutlu Mahallesi Muhtarlığı yaptı. O aday olduğunda kimse karşısına çıkmazdı. Tak aday olarak seçimlere girerdi. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Ak Partiden Belediye Başkanlığı için Aday Adayı olmuş fakat aday gösterilmemişti. Konya yerel gazetelerinde ilçe temsilciliği yaparken TRT Yurt Haberleri  Kadınhanı Muhabirliği görevini de yürüttü. Daha sayılamayacak pek çok hizmete imza atan Mustafa Büyük oflaz,       13 Temmuz 2007 Cuma günü Tekke Camiinde Cuma namazını kıldıktan sonra caminin önünde geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.  Kendisini ve hizmetlerini unutmadık. Kendisini rahmetle anıyoruz.

            Hayatının son döneminde büyük uğraşlar vererek Kadınhanı ilçesinde eğitim ve öğretime devamını sağladığı Anadolu Sağlık Meslek Lisesine Konya Valiliğinin olurları ile “Kadınhanı Mustafa Büyükoflaz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi” ismi verildi. Bu nu hizmet edene bir vefa örneği olarak görüyor ve sebep olanlara teşekkür ediyoruz.
                                                                                                                               Bekir ŞAHİN
KAYNAK: http://www.konyayenigun.com/Bekir_Sahin_Mustafa_Buyukoflaz_yazi2562.html


Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

EMİR CELALEDDiN KARATAY

Ahmet Çelik[1] Emir Celaleddin Karatay b. Abdullah, Anadolu Selçuklularıntanınmış dev­let adamlarındandır. Devatdarlık emirliği, taştdarlık emirliği, sipehsalarlık, ha­zine-i hassa emirliği, saltanat naipliği ve atabeklik gibi görevlerde 40 yıl boyunca devlet hizmetinde bulunmuştur. DOĞUMU-AİLESİ--Doğum tarihi bilinmemektedir. İbn Bibi Celaleddin Karatay 'in, aslen bir Rum devşirme olduğunu söyler. Ebu’l-Ferec ibn İbri ise onu Alâeddin Keykubad’ın yetiştirmelerinden biri olarak kaydeder. Ancak bu bilgi Karatay'ın sultanla mevcut münasebetleri dolayısıyla bir yakıştırma olmalıdır. Bu iki kaynağın onun hakkında kullandığı "Rum nisbesi o dönemde Bizanslı daha genel anla­mıyla Ortodoks mezhebinde bulunan her kavme mensup Hıristiyan ve Anado­lu'da yasayan Müslüman Türk manasına gelen bir tabirdir. Bununla beraber Karatay büyük bir ihtimalle Müslüman Türk asıllı değildir. Zira o devir vesikala­rında mühtedilerin baba adi daima "Abdullah" seklinde değiştirilmekte­dir…

Seyyid Mahmud Hayrani Hazretlerinin Soy Seceresi

Seyyid Mahmud Hayrani Hazretleri İmam Musa-i Kazım soyundan gelmektedir. İmam Musa-i Kazım’ın evlatları’nın isimleri aşağıda sıralanmıştır:
1-Kazım
2-İsmail
3-Cafer
4-Harun
5-Hasan
6-Hüseyin
7-Ahmed
8-Hüseyin
9-Abdullah’il Ekber
10-İshak 11-Abdullah
12-Zeyd
13-Hasan
14-Fazl
15-Selma
16-Hatice
17-Aişa
18-Emine
19-Hesene
20-İbrahim’al-Mükerrem Mücab (Hacı Bektaş Veli ile Mahmud Hayrani’nin atası)
21-Aişe
22-Seleme
23-Meymune
24-Ümmü Gülsüm
25-Ayn-i Ali
26-Zeyn-i Ali
27-Ali bin Musa Rıza (8. İmam)

On İki İmamlardan yedincisi olan İmam Musa-i Kazım’ın oğlu Seyyid İbrahim’al- Mükerrem Mücab, Seyyid İbrahim’al- Mükerrem Mücab’ın oğlu Seyyid Musa Sani, Seyyid Musa Sani’den üç evlat dünyaya geldi; ilki İbrahim Sani, ortancı evladı İbrahim Mükerrem, üçüncü evladı İbrahim Mücab’dır. İbrahim Sani’nin evladı Hünkâr Hacı Bektaş Veli’dir. İbrahim Mücab İran ve Irakta ki dedelerin atasıdır. İbrahim Mükerrem’in bir oğlu vardır, adı Seyyid’tir. Seyyid’in oğlu Seyyid Mahmud Hayrani’dir.


Eğer ki soy şec…

ZEKİ ALTINDAĞ

(d. .1933-) Konyalı hayırsever             Konya/Kadınhanı ilçesinde doğdu. İlkokul tahsilini Kadınhanı  Merkez İlk Okulu’nda bitirdi. İlçesinde ayakkabı imalatçısı bir esnafın yanında beş yıl çıraklık yaptı. O yıllarda ilçenin  köyleri ile olan ulaşımı jiplerle yapılıyordu. Yollar şimdiki gibi asfalt değildi. Jipçilik yapmaya başladı. Üç yıl bu işle uğraştı. Bu sırada askerlik görevini tamamladı. Askerlik dönüşünde bakkal dükkanı açtı.. 1972 yıllarında BMC kamyon bayiliği ve traktör bayiliklerini aldı. Daha sonra bir petrol istasyonu alarak petrol ticaretiyle iştikal etti.. Başarılı oldu.  1986 yılında Konya’ya taşındı. Konya da şirketleşti.. Dolayısıyla işini büyüttü. Konya’da bu işlerin yanında çeşitli oto alım satım  pazarlama işleri ile de uğraştı.
İnsanımıza hizmet amacıyla yaptığı hayır işleri: a)Konya Meram Tıp Fakültesine Acil Servis binası.
         b)Konya Meram Tıp Fakültesinde Zeki Altındağ Onkoloji Merkezi.
         c)Selçuklu İlçesi Sancak Mahallesine 4 katlı 24 derslikli…