Ana içeriğe atla

ELVEDA RAMAZAN

Emine CIRIK
„Elveda ya sehr-i Ramazan“ sözünü birçok iletilerde okuyoruz bugün.
On bir ayin sultani geldi gidiyor işte. Bir yıl boyunca beklediğimiz mübarek üç ayların habercisi olduğu rahmet ayı, bin yıldan daha  hayırlı olan Kadir gecesini içinde barındıran affedilme umudu, şeytanın zincirlere vurulmuş bir zaman, „nasılda çabucak bitti, anlayamadım? “ diye düşündüğümüz o güzel günler bu gece son bulmakta.
Acaba bu „Elveda“ yı nelere söyledik, düşündük mü? Günlük yaptığımız dedikodulara mı...“Yanımda olsa yüzüne söylerim!“ diyerek kendimizi kandırdığımız gıybetlere mi...yoksa kardeşimizin bizden daha başarılı olduğunu gördüğümüzde hissettiğimiz hasete mi...yoksa nefsimizin sürüklediği günahlara mı...çenemizi bir türlü tutamamaya mı... bizleri ilgilendirmeyen konulara burnumuzu sokuşumuza mı...büyüklerimize karsı gün ve gün sergilediğimiz saygısızlıklara mı... Kendimden yola çıkarak bu saydıklarımın sonu gelmez.
Hepsine bir kelime ile cevap vermek isterim „İnşallah!“ diyerek. „Asla bir daha yapmacam!“ derken, kaç tövbeyi bozduk. Ancak korku ile ümit arasında yasayarak iyi bir mümin olabilir insanoğlu. Ne kibirleneceksin „BEN başardım!“  diyerek, ne de seni yaratanın rahmetinden ve merhametinden ümidini keseceksin.
Bu Ramazan bambaşkaydı benim için. Hem acı dolu, özlem ve hasret dolu, imtihanlarla dolu... Sevdiklerimden uzakta, ama yine de çok sevdiklerimle birlikteydim. „Din bağı, kardeşlik bağı, kan bağından da ötedir“ dediklerini bu Ramazanda tam manasıyla anladım elhamdülillah. Yürekleri ayni çarpan kardeşlerimi tanıdım. Birbirini yıllarca tanımadan „Seni Allah için çok seviyorum kardeşim“ diyebilmeyi öğrendim bu Ramazanda. Onun derdiyle dertlenmeyi öğrendim. Hesap yapmadan güvenebilmeyi öğrendim. Ama en çokta neyi anladım biliyor musunuz? Kendimin ne kadar aciz olduğunu. İnsanoğlunun „Ben...Ben...Ben...“ diye kendini pohpohlayıp durmasının ne kadar yersiz ve doğru olmadığını anladım. Bu ömrün ne zaman biteceğini yalnız Rabbimizin bildiğini ve belirlediğini, türlü türlü sebepleri buna vesile kıldığını, biz insanoğlunun da bu sebeplere bir türlü anlam veremeyip gafil bir şekilde yasamaya devam ettiğimizi anladım.
Meğer benim güvendiğim Rabbime olan imanımın çoğu tek dilimde kalmış. Yüreğime inememiş bir türlü...
Takvime bakmadan namaz vakitlerini okunan ezan ile takip etmeyi nasip etti Rabbim. İlk defa Ramazanı kendi vatanında, kendi memleketinde, Allah dostu Hz. Mevlana (r.a.)'nın ev sahipliği altında yasamayı nasip etti alemlerin Rabbi.
Gece sahur vaktinde davul sesi ile imsağa az kaldı“ diyebilmeyi nasip etti Rabbim. Sabah namazını eda ederken, apartmandaki yan komsunun sahur sofrasını kaldırdığını, bütün bir ailenin, küçükten büyüğe, hep birlikte sahur yaptıklarını, yaratıcılarının emrine itaat ettiklerini, teslim olduklarını duymayı nasip etti Rabbim. Komşuluğun ne kadar önemli olduğunu öğretti Rabbim. „Sen bana bir adim gelsen, Ben sana koşarım!“ diyen Rabbimi tanıdım ben bu Ramazanda. Dualarımın anında kabulünü gördüm defalarca. Meğer ne çok seviyormuş bizi Allah’ım... Bunu anladıkça utanır, lal olur bu dil, bu gönül...
Vatanımda ilk ve belki de son Ramazanı yasadım. Bu sebepten benim için „Elveda ya Şehr-i Ramazan“ nice nice vedaları içinde barındırmakta. Dilerim kalan ömrümüz Ramazan gibi geçer ki, son nefesimizi verdiğimizin sabahı hep birlikte bayram ederiz, Efendimiz S.A.V.'in misafiri olmayı nasip eder Yüce Rabbim.
Elveda ya Şehr-i Ramazan! Elveda gözümün nuru, başımın tacı, affedilme umudum, elveda...


Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

EMİR CELALEDDiN KARATAY

Ahmet Çelik[1] Emir Celaleddin Karatay b. Abdullah, Anadolu Selçuklularıntanınmış dev­let adamlarındandır. Devatdarlık emirliği, taştdarlık emirliği, sipehsalarlık, ha­zine-i hassa emirliği, saltanat naipliği ve atabeklik gibi görevlerde 40 yıl boyunca devlet hizmetinde bulunmuştur. DOĞUMU-AİLESİ--Doğum tarihi bilinmemektedir. İbn Bibi Celaleddin Karatay 'in, aslen bir Rum devşirme olduğunu söyler. Ebu’l-Ferec ibn İbri ise onu Alâeddin Keykubad’ın yetiştirmelerinden biri olarak kaydeder. Ancak bu bilgi Karatay'ın sultanla mevcut münasebetleri dolayısıyla bir yakıştırma olmalıdır. Bu iki kaynağın onun hakkında kullandığı "Rum nisbesi o dönemde Bizanslı daha genel anla­mıyla Ortodoks mezhebinde bulunan her kavme mensup Hıristiyan ve Anado­lu'da yasayan Müslüman Türk manasına gelen bir tabirdir. Bununla beraber Karatay büyük bir ihtimalle Müslüman Türk asıllı değildir. Zira o devir vesikala­rında mühtedilerin baba adi daima "Abdullah" seklinde değiştirilmekte­dir…

Seyyid Mahmud Hayrani Hazretlerinin Soy Seceresi

Seyyid Mahmud Hayrani Hazretleri İmam Musa-i Kazım soyundan gelmektedir. İmam Musa-i Kazım’ın evlatları’nın isimleri aşağıda sıralanmıştır:
1-Kazım
2-İsmail
3-Cafer
4-Harun
5-Hasan
6-Hüseyin
7-Ahmed
8-Hüseyin
9-Abdullah’il Ekber
10-İshak 11-Abdullah
12-Zeyd
13-Hasan
14-Fazl
15-Selma
16-Hatice
17-Aişa
18-Emine
19-Hesene
20-İbrahim’al-Mükerrem Mücab (Hacı Bektaş Veli ile Mahmud Hayrani’nin atası)
21-Aişe
22-Seleme
23-Meymune
24-Ümmü Gülsüm
25-Ayn-i Ali
26-Zeyn-i Ali
27-Ali bin Musa Rıza (8. İmam)

On İki İmamlardan yedincisi olan İmam Musa-i Kazım’ın oğlu Seyyid İbrahim’al- Mükerrem Mücab, Seyyid İbrahim’al- Mükerrem Mücab’ın oğlu Seyyid Musa Sani, Seyyid Musa Sani’den üç evlat dünyaya geldi; ilki İbrahim Sani, ortancı evladı İbrahim Mükerrem, üçüncü evladı İbrahim Mücab’dır. İbrahim Sani’nin evladı Hünkâr Hacı Bektaş Veli’dir. İbrahim Mücab İran ve Irakta ki dedelerin atasıdır. İbrahim Mükerrem’in bir oğlu vardır, adı Seyyid’tir. Seyyid’in oğlu Seyyid Mahmud Hayrani’dir.


Eğer ki soy şec…

ZEKİ ALTINDAĞ

(d. .1933-) Konyalı hayırsever             Konya/Kadınhanı ilçesinde doğdu. İlkokul tahsilini Kadınhanı  Merkez İlk Okulu’nda bitirdi. İlçesinde ayakkabı imalatçısı bir esnafın yanında beş yıl çıraklık yaptı. O yıllarda ilçenin  köyleri ile olan ulaşımı jiplerle yapılıyordu. Yollar şimdiki gibi asfalt değildi. Jipçilik yapmaya başladı. Üç yıl bu işle uğraştı. Bu sırada askerlik görevini tamamladı. Askerlik dönüşünde bakkal dükkanı açtı.. 1972 yıllarında BMC kamyon bayiliği ve traktör bayiliklerini aldı. Daha sonra bir petrol istasyonu alarak petrol ticaretiyle iştikal etti.. Başarılı oldu.  1986 yılında Konya’ya taşındı. Konya da şirketleşti.. Dolayısıyla işini büyüttü. Konya’da bu işlerin yanında çeşitli oto alım satım  pazarlama işleri ile de uğraştı.
İnsanımıza hizmet amacıyla yaptığı hayır işleri: a)Konya Meram Tıp Fakültesine Acil Servis binası.
         b)Konya Meram Tıp Fakültesinde Zeki Altındağ Onkoloji Merkezi.
         c)Selçuklu İlçesi Sancak Mahallesine 4 katlı 24 derslikli…